Co warto wiedzieć przed zakupem okna

Co warto wiedzieć przed zakupem okna

Okna najlepiej zamawiać w salonach specjalizujących się w ich sprzedaży. Do takiej wizyty warto się przygotować wcześniej, ustalając, jakie mamy potrzeby i preferencje. Podstawą do rozmowy w salonie jest zestawienie stolarki z projektu domu. Znajdziemy w nim wymiary okien oraz propozycje ich otwierania. Przydadzą się do wstępnej wyceny. Jest to też dobry moment, aby okna dostosować do własnych potrzeb. Warto się zastanowić, czy odpowiada nam ich sposób otwierania i podziały. Najlepiej przyjść do salonu z całym projektem, wówczas doradca podpowie nam, jak można zoptymalizować parametry okien. Konieczna jest do tego informacja o ustawieniu domu względem stron świata. Z projektu można też wywnioskować, w których oknach przydadzą się zabezpieczenia antywłamaniowe, szyby dźwiękoszczelne lub specjalistyczne okucia. Można też sprawdzić, czy na zamontowanie wymarzonych okien pozwolą nam przyjęte w projekcie rozwiązania budowlane. Decydując się na bezprogowe drzwi prowadzące na taras, trzeba omówić ich montaż oraz dopasować go do warstw podłogowych. Jeśli chcemy mieć podtynkowe rolety zewnętrzne, a nie były one planowane na etapie projektu, to teraz jest właściwy moment, aby się tym zająć. Nieodpowiedni wymiar okien lub niedostosowany system montażu może nam to później uniemożliwić. Jeżeli dom ma być ocieplony grubą warstwą izolacji, to zazwyczaj rolety podtynkowe mieszczą się w niej (warto ułożyć za skrzynką rolety materiał o lepszej izolacyjności). Jednak gdy warstwa ocieplenia ma tylko kilkanaście centymetrów grubości, a roleta ma być zainstalowana nad wysokim oknem, skrzynka, do której się zwija, może okazać się grubsza niż ocieplenie. Można wtedy rozważyć wstawienie rolety w światło okna, co zmniejszy jego wysokość. Niektóre firmy produkujące okna oferują też rolety. Najczęściej okna kupuje się wraz z usługą montażu. Wykonują go ekipy współpracujące z salonem. Należy zapytać o sposób montażu i wpisać te ustalenia do umowy. Przed zamówieniem okien handlowiec powinien przyjechać na budowę i zmierzyć otwory okienne.

Jak zapewnić idealną trwałość konstrukcji okiennych z PCW?

Jak zapewnić idealną trwałość konstrukcji okiennych z PCW?

Okna z PCW są trwałe i odporne na czynniki atmosferyczne. Nie chłoną wilgoci, więc nie grozi im korozja. Po latach nie będzie schodzić z nich farba, więc nie wymagają malowania jak okna drewniane. Długo zachowają ładny wygląd i będą funkcjonalne pod warunkiem wybrania okien dobrej jakości i dbania o nie w niezbędnym zakresie.

 

Okna plastikowe to najczęstszy wybór inwestorów. Są tanie, ładne i mają takie same parametry użytkowe jak okna wykonane z innych materiałów. Ponadto nie wymagają konserwacji co kilka lat. Wystarczy podstawowa pielęgnacja na co dzień.

Trwałość okien z PCW

Przeciętnie trwałość okien z PCW ocenia się na 30 lat. Okna wykonane z najlepszych materiałów w nowoczesnej technologii mogą dłużej zachować piękny wygląd i właściwości użytkowe. Dlatego wybór okien do domu to ważna inwestycja. Nie warto wybierać z najtańszej oferty, bo to się może zemścić po kilku latach. Dobre okna są objęte odpowiednio długimi gwarancjami jakości w poszczególnych zakresach, m.in. pod wzglądem wyglądu, trwałości uszczelnień, prawidłowego działania okuć.

 

Konserwacja okien z PCW

Warto pamiętać, że o okna trzeba też należycie dbać. Zabiegi pielęgnacyjne okien plastikowych są nieskomplikowane. Wystarczy 2-3 razy w roku umyć szyby, ramy i uszczelki wodą z dodatkiem łagodnego detergentu. Dobrze jest po takim zabiegu odnowić uszczelki smarem silikonowym, który poprawi ich trwałość i sprężystość. Przy okazji warto sprawdzić działanie okuć. Gdy okucia chodzą ciężko lub zacinają się, wtedy należy je nasmarować. Jeśli nie wiemy sami, jak to zrobić, trzeba wezwać serwisanta, najlepiej z zespołu producenta okien. Każdy producent okien ma w ofercie zestawy do pielęgnacji i konserwacji okien.

Jaką moskitierę wybrać

Jaką moskitierę wybrać

Czym się kierować przy wyborze moskitier?